Forum Wirtualny Sejm po 2005 roku Strona Główna Wirtualny Sejm po 2005 roku
Sejm2005.fora.pl to pierwszy symulator Sejmu z 2005 roku
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Program LPRu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny Sejm po 2005 roku Strona Główna -> Wybory / Wybory parlamentarne 2005 / Kampania ogólnopolska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Wielkopolski
Gość






PostWysłany: Pią 15:08, 07 Gru 2012    Temat postu: Program LPRu

PREAMBUŁA
Dzia­łal­ność poli­tyczną, zawo­dową i spo­łeczną trak­tu­jemy jako służbę Bogu, Pol­sce i Naro­dowi.
Uwa­żamy, że reali­za­cja niniej­szego pro­gramu, pod­kre­śla­ją­cego wio­dącą rolę nauki, wła­snych zaso­bów przy­rod­ni­czych i nie­wy­czer­pa­nych moż­li­wo­ści czło­wieka, jest zgodna z Pol­ską Racją Stanu. Jest jedy­nym spo­so­bem zdy­na­mi­zo­wa­nia roz­woju gospo­dar­czego, two­rze­nia nowych gałęzi prze­my­słu, miejsc pracy, nowych szans dla Pol­ski.
Jeste­śmy prze­ko­nani, że przed­sta­wiony Pro­gram Roz­woju Pol­ski jest zasad­ni­czo inną, nową wizją budowy i funk­cjo­no­wa­nia Pań­stwa. Stwa­rza on warunki dla zaję­cia przez Pol­skę wła­ści­wego miej­sca w wiel­kiej rodzi­nie Naro­dów Europy.
Dla­tego Liga Pol­skich Rodzin zmie­rza do zdo­by­cia decy­du­ją­cego wpływu na wła­dzę w pań­stwie i samo­rzą­dach lokal­nych. Spra­wo­wa­nie wła­dzy zbu­du­jemy na tra­dy­cyj­nym ładzie moral­nym Narodu, z fun­da­men­talną rolą chrze­ści­jań­stwa, etyki i sys­temu war­to­ści.
Są to odwieczne kanony naszej toż­sa­mo­ści. Zbu­du­jemy ją także na auto­ry­te­cie spra­wie­dli­wej, pra­wo­rząd­nej i sil­nej wła­dzy ? mądrze kon­tro­lo­wa­nej i ogra­ni­cza­nej przez Par­la­ment i opi­nię publiczną. Celem nad­rzęd­nym pro­wa­dzo­nej przez nas wszel­kiej dzia­łal­no­ści jest kon­ty­nu­acja naj­lep­szego, nie­prze­rwany roz­wój suwe­ren­nego Narodu i nie­pod­le­głej Pol­ski.
Na tę dzia­łal­ność skła­dają się:
Cią­głość tra­dy­cji i kul­tury naro­do­wej, poprawa poziomu etyczno-moralnego Narodu i funk­cjo­no­wa­nia Pań­stwa.
Zacho­wa­nie nie­na­ru­szal­no­ści tery­to­rial­nej, uru­cho­mie­nie nowych, ozdro­wień­czych sił Narodu, zasad­ni­cza prze­bu­dowa struk­tur Pań­stwa, przy­wró­ce­nie fun­da­men­tal­nej roli edu­ka­cji i nauki, wycho­wa­nia, kul­tury oraz gospo­darki w kształ­to­wa­niu roz­woju demo­gra­ficz­nego i dobro­bytu Narodu.

I
PAŃSTWO, NARÓD
1. Uwa­żamy za konieczną głę­boką reformę ustro­jową, gospo­dar­czą i spo­łeczną naszego Pań­stwa, wywo­dzącą swe korze­nie z kul­tury i tra­dy­cji chrze­ści­jań­skiej,
z prawa natu­ral­nego.
2. Naród Pol­ski jest suwe­re­nem, jedy­nym pra­wo­wi­tym gospo­da­rzem pol­skiej ziemi.
3. Wszelka dzia­łal­ność orga­nów Pań­stwa, poli­tyka wewnętrzna jak i zagra­niczna, mają słu­żyć przede wszyst­kim dobru Narodu Pol­skiego, a nie dogma­towi glo­ba­li­za­cji i uni­fi­ka­cji mię­dzy­na­ro­do­wej.
4. W tym celu konieczna jest zasad­ni­cza prze­bu­dowa struk­tur pań­stwo­wych, gospo­dar­czych i spo­łecz­nych, słu­żąca wzmoc­nie­niu Pań­stwa, popra­wie stanu jego bez­pie­czeń­stwa oraz dobro­bytu Oby­wa­teli. Uwa­żamy za konieczne napra­wie­nie ogrom­nych szkód wyrzą­dzo­nych Pol­sce i Naro­dowi, spo­wo­do­wa­nych złym rzą­dze­niem, wyprze­dażą majątku naro­do­wego, nie­spo­ty­kaną od cza­sów II wojny świa­to­wej degra­da­cją Pań­stwa w ostat­nim okre­sie, zwa­nym „trans­for­ma­cją ustro­jową”.
5. Spo­wo­du­jemy, że poli­tyka Pań­stwa dopro­wa­dzi w krót­kim cza­sie do zni­we­lo­wa­nia róż­nic w pozio­mie wykształ­ce­nia, zatrud­nie­nia, warun­ków życia i god­nej sta­ro­ści, roz­woju ducho­wego i mate­rial­nego Narodu — zwięk­sza­jąc istot­nie stan­dardy cywi­li­za­cyjne Pol­ski.
6. Jeste­śmy prze­ciwni pro­ce­som powol­nej dez­in­te­gra­cji i dekom­po­zy­cji woje­wództw Pol­ski w ramach glo­bal­nej poli­tyki gospo­dar­czej i spo­łecz­nej.
7. Zde­cy­do­wany roz­wój gospo­dar­czy i spo­łeczny Pol­ski opie­ramy na zasad­ni­czej zmia­nie dotych­cza­so­wych ten­den­cji „pry­matu eko­no­mii nad czło­wie­kiem”.
8. Źródłem wszel­kiego postępu i roz­woju jest i będzie zawsze patrio­tyzm, nauka i praca, wie­dza oraz racjo­nalne wyko­rzy­sta­nie zaso­bów przy­rod­ni­czych Pol­ski (ludzie, bogac­twa natu­ralne).

II
CZŁOWIEK, RODZINA, SPOŁECZNOŚĆ, GMINA
1. Rodzina pol­ska ponio­sła naj­więk­sze straty i cię­żary dotych­cza­so­wych prze­mian i eks­pe­ry­men­tów społeczno-gospodarczych.
2. Tra­dy­cyj­nie rozu­miana rodzina pol­ska musi być szcze­gól­nie chro­niona ze strony Pań­stwa — co gwa­ran­tuje Kon­sty­tu­cja RP. Taką poli­tykę pro­ro­dzinną, umoż­li­wia­jącą jej wszech­stronny natu­ralny roz­wój, prze­wi­duje niniej­szy pro­gram.
3. Życie ludz­kie należy chro­nić od poczę­cia do natu­ral­nej śmierci. Jeste­śmy prze­ciwni abor­cji, euta­na­zji, klo­no­wa­niu czło­wieka, związ­kom homo­sek­su­al­nym i wszel­kiemu pra­wo­daw­stwu sprzecz­nemu z etyką chrze­ści­jań­ską, zasa­dami prawa moral­nego i ładu spo­łecz­nego.
4. Będziemy wspie­rać pol­skie rodziny, szcze­gól­nie wie­lo­dzietne poprzez sys­tem podat­kowy, pomoc finan­sową i dzia­ła­nia socjalne na rzecz kształ­ce­nia i wycho­wa­nia dzieci.
5. Każda rodzina winna mieć samo­dzielne miesz­ka­nie, każdy doro­sły winien mieć pracę, godzi­wie wyna­gra­dzaną.
6. Tylko wła­sna praca, wykształ­ce­nie i przed­się­bior­czość przy uczci­wej poli­tyce wewnętrz­nej Pań­stwa są gwa­ran­tem sta­bi­li­za­cji i roz­woju pol­skich rodzin; Pań­stwo ma obo­wią­zek zagwa­ran­to­wa­nia god­nych warun­ków życia swoim oby­wa­te­lom w star­szym wieku.
7. Tak jak ele­men­tarną komórką życia Narodu jest rodzina, tak pod­sta­wową struk­turą życia gospo­dar­czego i spo­łecz­nego jest gmina.
8. Gmina ma two­rzyć zor­ga­ni­zo­wany orga­nizm życia swo­ich miesz­kań­ców, spo­łecz­ność zarzą­dzaną demo­kra­tycz­nie wybie­raną w wybo­rach więk­szo­ścio­wych.
9. Gmina winna zmie­rzać do mak­sy­mal­nej samo­wy­star­czal­no­ści w pod­sta­wo­wych dzie­dzi­nach stra­te­gicz­nego roz­woju kraju: samo­wy­star­czal­no­ści żywno­ścio­wej, miesz­ka­nio­wej, ener­ge­tycz­nej, infra­struk­tu­ral­nej, zdro­wot­nej, zatrud­nie­nio­wej, edu­ka­cyj­nej.
10. Każda gmina winna posia­dać, opra­co­wany warian­towo, wie­lo­letni pro­gram trwa­łego roz­woju gospo­dar­czego oraz spo­łecz­nego — z wyko­rzy­sta­niem wła­snego poten­cjału ludz­kiego, inte­lek­tu­al­nego oraz zaso­bów przy­rod­ni­czych (kopa­liny, zasoby odna­wialne) — zmie­rza­jący do uzy­ska­nia kom­plek­so­wej samo­wy­star­czal­no­ści w wymie­nio­nych obsza­rach.
11. Pol­ska ma naj­więk­sze w Euro­pie zasoby odna­wial­nych nośni­ków ener­gii, prze­kra­cza­jące wie­lo­krot­nie nasze roczne potrzeby. Pol­ska do końca lat 70. była samo­wy­star­czalna ener­ge­tycz­nie z zaso­bów kopal­nych. Pol­ska winna jak naj­szyb­ciej uzy­skać pełną samo­wy­star­czal­ność ener­ge­tyczną, wytwa­rza­jąc czy­stą, tanią eko­lo­gicz­nie ener­gię, przede wszyst­kim z zaso­bów geo­ter­micz­nych, które sta­no­wią prze­szło 90% poten­cjału ener­ge­tycz­nego Pol­ski. To jeden z głów­nych celów Pro­gramu Odbu­dowy Kraju.
12. Tylko wła­sna nowo­cze­sna ener­ge­tyka, pro­du­ku­jąca eko­lo­gicz­nie czy­stą, tań­szą ener­gię niż z surow­ców impor­to­wa­nych, może zmie­nić dotych­cza­sowe ten­den­cje pla­no­wa­nia odgór­nego, cen­tral­nego na sumę ten­den­cji zde­cen­tra­li­zo­wa­nego pla­no­wa­nia oddol­nego, gmin­nego. Zamiast wyda­wać na import gazu, ropy 5 mld USD rocz­nie, można i nale­ża­łoby te pie­nią­dze prze­zna­czyć na roz­wój pań­stwa.
13. Wyzwoli to ogromną ini­cja­tywę spo­łeczną, zmieni dotych­cza­sową poli­tykę glo­ba­li­styczną zaopa­try­wa­nia kraju w ener­gię z zaso­bów zagra­nicz­nych, zrów­no­waży budżet Pań­stwa, zmniej­szy bez­ro­bo­cie, zapewni bez­pie­czeń­stwo ener­ge­tyczne kraju.
14. Tak zmie­niona kon­cep­cja roz­woju kraju, oparta na samo­rząd­no­ści, mak­sy­mal­nym samo­fi­nan­so­wa­niu i mak­sy­mal­nej samo­wy­star­czal­no­ści Gmin, jest gwa­ran­tem odbu­dowy i szyb­kiego wszech­stron­nego roz­woju suwe­ren­nej Pol­ski.

III
POLACY ZA GRANICĄ
1. Polacy to jeden Naród, zarówno ten żyjący w Kraju, jak i żyjący na Obczyź­nie. Dobro ich i ochrona praw za gra­nicą winny być przed­mio­tem sta­łej tro­ski władz pań­stwo­wych.
2. Polacy żyjący za gra­nicą winni mieć te same prawa wybor­cze, co oby­wa­tele miesz­ka­jący w Ojczyź­nie; uzna­jemy ich prawo do współ­de­cy­do­wa­nia w spra­wach Pol­ski.
3. Należy zacie­śnić więzi spo­łeczne, naukowe, gospo­dar­cze i kul­tu­ralne z Polo­nią i uczy­nić z pol­skich środo­wisk emi­gra­cyj­nych ośrodki czyn­nie zaan­ga­żo­wane w szybki roz­wój Pol­ski oraz pro­mo­cję jej inte­re­sów w świe­cie.
4. Polacy na Wscho­dzie chcący wró­cić do Ojczy­zny winni mieć tę moż­li­wość; winni aktyw­nie włą­czyć się w roz­wój kraju.
IV

IV
POLITYKA GOSPODARCZA
l. Roz­wój gospo­dar­czy i cywi­li­za­cyjny Pol­ski osią­gniemy wyko­rzy­stu­jąc edu­ka­cję i naukę jako siłę napę­dową roz­woju oraz wła­sne zasoby przy­rod­ni­cze i tech­niczne.
2. Upro­ścimy pro­ce­durę pro­wa­dze­nia i roz­li­cza­nia dzia­łal­no­ści gospo­dar­czej.
3. Upo­wszech­nimy wła­sność pry­watną wśród oby­wa­teli Pol­ski.
4. Jeste­śmy prze­ciwni pry­wa­ty­za­cji sek­to­rów stra­te­gicz­nych dla Pań­stwa jak: ener­ge­tyka sys­te­mowa i sieci ener­ge­tyczne wyso­kiego i śred­niego napię­cia, główne sieci prze­sy­łowe gazu, magi­strale tele­ko­mu­ni­ka­cyjne, pod­sta­wowe kopal­nie, lasy, stra­te­giczne z mocy ustawy dla funk­cjo­no­wa­nia Pań­stwa zakłady, trans­port lądowy (auto­strady, koleje) i mor­ski, główne porty, pod­sta­wowe źródła wody pit­nej, zasoby kopalne, złoża surow­ców ener­ge­tycz­nych, kopa­lin i zaso­bów odna­wial­nych.
5. Pol­ski mają­tek pań­stwowy sprze­dany z naru­sze­niem prawa, użyt­ko­wany nie­zgod­nie z zawar­tymi umo­wami i prze­zna­cze­niem, dys­kry­mi­nu­jący pol­skie pod­mioty gospo­dar­cze i finan­sowe — zosta­nie zna­cjo­na­li­zo­wany po cenie kupna.
6. Nie godzimy się na dal­szą wyprze­daż pozo­sta­łego majątku pań­stwo­wego, zin­wen­ta­ry­zo­wa­nego w gmi­nach, powia­tach i woje­wódz­twach.
7. Gminy winny być wła­ści­cie­lem zaso­bów przy­rod­ni­czych i zaso­bów tech­nicz­nych (woda, prąd, wodo­ciągi, kana­li­za­cja, gaz, ener­ge­tyka, odpady komu­nalne), które winny sta­no­wić główne źródło finan­so­wa­nia i roz­woju eko­no­micz­nego gminy i jej miesz­kań­ców
8. Dotych­cza­sowe i kolejne pro­cesy pry­wa­ty­za­cyjne zostaną pod­dane ana­li­zie przez powo­łaną Pro­ku­ra­to­rię Gene­ralną, dzia­ła­jącą zgod­nie z inte­re­sem naro­do­wym.
9. Roz­wój gospo­dar­czy każ­dej gminy — samo­wy­star­czal­nej ener­ge­tycz­nie, wyko­rzy­stu­ją­cej naj­więk­sze naro­dowe bogac­two, jakim są zasoby geo­ter­miczne — spo­wo­duje zasad­ni­czą zmianę w funk­cjo­no­wa­niu gminy; stwo­rzy wie­lo­funk­cyjne cen­trum produkcyjno-usługowe, two­rzące samo­wy­star­czalny rynek pracy. Stwo­rzy warunki dla uzy­ska­nia taniej ener­gii, tań­szej wytwór­czo­ści, nastąpi roz­wój gmin wiej­skich i miej­skich. Ożywi gospo­darkę i przed­się­bior­czość.
10. Będziemy chro­nić pol­ski rynek przed nie­uczciwą kon­ku­ren­cją wewnętrzną i zagra­niczną. We współ­pracy mię­dzy­na­ro­do­wej będziemy prze­strze­gać zasady wza­jem­no­ści i part­ner­stwa, we wszyst­kich sfe­rach dzia­łal­no­ści Pań­stwa (cła, wymiana han­dlowa, finanse, poli­tyka spo­łeczna).
11. Będziemy współ­pra­co­wać z wszyst­kimi kra­jami świata na tych samych zasa­dach rów­no­ści, part­ner­stwa i prze­strze­ga­nia prawa, tak z Unią Euro­pej­ską, Euro­pej­skim Obsza­rem Gospo­dar­czym, jak i z kra­jami pozo­sta­łych kon­ty­nen­tów.
12. Dopro­wa­dzimy do zrów­no­wa­że­nia obro­tów i bilansu han­dlo­wego z naszymi part­ne­rami.
13. Jeste­śmy prze­ciwni jakie­mu­kol­wiek uprzy­wi­le­jo­wa­niu obcego kapi­tału, pro­duk­cji i opo­dat­ko­wa­nia w sto­sunku do pol­skiego.
14. W obli­czu glo­ba­li­za­cji i kon­cen­tra­cji firm zagra­nicz­nych należy kon­cen­tro­wać pol­skie przed­się­bior­stwa i pol­ski kapi­tał ban­kowy. Bank Gospo­darki Żywno­ścio­wej oraz Bank Gospo­darki Kra­jo­wej oraz Bank Ochrony Środo­wi­ska winny sta­no­wić jedną, silną struk­turę kapi­ta­łową, pol­ską, która winna aktyw­nie uczest­ni­czyć w pro­ce­sach roz­woju gospo­dar­czego Pol­ski i inwe­sty­cjach.
15. Z uwagi na kata­stro­falną sytu­ację eko­no­miczną — brak kon­troli i nie­wła­ściwe zarzą­dza­nie — należy włą­czyć do budżetu Pań­stwa wszyst­kie fun­du­sze celowe (które sta­no­wią bli­sko 50% środ­ków publicz­nych) oraz nie­ren­towne od lat Agen­cje Rzą­dowe.
16. Właściwie dobrane pro­jekty gminne, dobrze przy­go­to­wane zamó­wie­nia publiczne gmin, są w sta­nie szybko nakrę­cić koniunk­turę gospo­dar­czą, pobu­dzić roz­wój gospo­dar­czy, szcze­gól­nie w słab­szych gmi­nach.
17. Odrzu­camy wpro­wa­dza­nie podatku kata­stral­nego. Zmniej­szymy rady­kal­nie podatki na rzecz inten­sy­fi­ka­cji wszel­kiej pro­duk­cji w gmi­nach, roz­woju prze­twór­stwa rolno-spożywczego, stwo­rze­nia nowych miejsc pracy.
18. Wpro­wa­dzimy ulgi podat­kowe od zysków inwe­sto­wa­nych w nowe miej­sca pracy.
19. Sklepy wiel­ko­po­wierzch­niowe, firmy zagra­niczne i kon­cerny mię­dzy­na­ro­dowe dzia­ła­jące w Pol­sce będą pła­cić ana­lo­giczne podatki jak Polacy, zaś zyski będą w 50% inwe­sto­wać w Pol­sce.
20. Pol­ski nie stać na finan­so­wa­nie roz­woju wszyst­kich dzie­dzin, dla­tego okre­ślono naro­dowe prio­ry­tety roz­woju badań i wdro­żeń w naj­waż­niej­szych dzie­dzi­nach.
21. Pod­sta­wo­wym celem nowej poli­tyki gospo­dar­czej będzie mak­sy­malna samo­wy­star­czal­ność kraju, głów­nie ener­ge­tyczna, z zaso­bów wła­snych, tań­sza niż w Euro­pie ener­gia, pełne zatrud­nie­nie.

V
POLITYKA FINANSÓW PAŃSTWA
Poli­tyka NBP musi być koor­dy­no­wana przez Rząd, tak jak jest w sze­regu państw euro­pej­skich i jak było w przed­wo­jen­nej Pol­sce, przy zacho­wa­niu nie­zbęd­nej, sta­tu­to­wej nie­za­leż­no­ści Banku Cen­tral­nego, ale bez pozy­cji domi­nu­ją­cej, którą stwa­rza obecna Kon­sty­tu­cja, wspie­ra­jąc dzia­ła­nia spe­ku­la­cyjne;
Pierw­szym zasad­ni­czym przed­się­wzię­ciem w ramach nowej poli­tyki pie­nięż­nej winno być obni­że­nie stóp pro­cen­to­wych NBP do poziomu infla­cji, ewen­tu­al­nie nie­wiel­kiej nad­wyżki, przy czym kre­dyt redy­skon­towy, jako główny instru­ment zasi­la­nia ban­ków, winien być udzie­lany przy 1 pro­cen­to­wej sto­pie kre­dy­to­wej w roz­mia­rach wyni­ka­ją­cych z pro­gramu rzą­do­wego, a przy­zna­wany w opar­ciu o wni­kliwą ana­lizę port­fela wekslo­wego przed­kła­da­nego przez banki
Takie obni­że­nie stopy pro­cen­to­wej kre­dytu redy­skon­to­wego NBP spo­wo­duje swo­bodne obni­że­nie się kursu zło­tego w try­bie pro­ce­sów ryn­ko­wych, kon­tro­lo­wa­nych przez NBP, bez urzę­do­wej dewa­lu­acji. Auto­ma­tycz­nie odwró­ci­łoby to nie­ko­rzystne obec­nie rela­cje zło­tów­ko­wych cen pro­duk­tów kra­jo­wych od impor­to­wa­nych.
Obni­że­nie stóp pro­cen­to­wych kre­dy­tów udzie­la­nych przez NBP musi wymu­sić obni­że­nie opro­cen­to­wa­nia kre­dy­tów udzie­la­nych przez banki, które muszą prze­sta­wić się w swej dzia­łal­no­ści na kre­dy­to­wa­nie dzia­łal­no­ści gospo­dar­czej z ope­ra­cji pań­stwo­wymi papie­rami skar­bo­wymi, finan­su­ją­cymi defi­cyt budże­towy, i z ope­ra­cji spe­ku­la­cyj­nych;
Dys­cy­plinę w obni­ża­niu stóp pro­cen­to­wych przez banki należy egze­kwo­wać poprzez ich kon­trolę przez NBP i Urząd Nad­zoru Ban­ko­wego oraz poprzez upraw­nie­nia Izb Skar­bo­wych do pro­gre­syw­nego opo­dat­ko­wa­nia zysków z prze­kro­cze­nia dopusz­czal­nych stóp pro­cen­to­wych;
Dopro­wa­dze­nie do likwi­da­cji nad­płyn­no­ści sek­tora ban­ko­wego; po względ­nym usta­bi­li­zo­wa­niu się kursu walu­to­wego zło­tego na obni­żo­nym pozio­mie w try­bie ryn­ko­wym, w dro­dze decy­zji rzą­do­wych lub decy­zji NBP podej­mo­wa­nych za zgodą rządu, prze­pro­wa­dzić należy nie­zbędne dodat­kowe korekty kur­sowe w celu opar­cia pie­nią­dza na pary­te­cie gospo­dar­czym, to jest tak, aby kurs zło­tego w sto­sunku do domi­nu­ją­cych walut (euro lub dolara) w obro­tach han­dlu zagra­nicz­nego lub koszyka walut, „zapew­niał sta­bi­li­za­cję poziomu cen pro­duk­cji i kosz­tów utrzy­ma­nia”:
Dążyć będziemy do likwi­da­cji RPP; kon­trolę i nad­zór nad NBP będą mieć Par­la­ment i Urząd Nad­zoru Ban­ko­wego.

VI
POLITYKA ROLNA
1. Pod­sta­wo­wym celem pol­skiej poli­tyki rol­nej musi być samo­wy­star­czal­ność żywno­ściowa kraju.
2. Własność ziemi winna pozo­stać w rękach Narodu.
3. Zacho­wamy rodzinny cha­rak­ter pol­skich gospo­darstw rol­nych, pro­du­ku­ją­cych tra­dy­cyj­nie zdrową żywność, dający pełne zatrud­nie­nie na wsi.
4. Inwe­sty­cje w infra­struk­turę gmin wiej­skich, a w szcze­gól­no­ści w geo­ener­ge­tykę, są naj­istot­niej­szym kie­run­kiem aktyw­no­ści inwe­sty­cyj­nej wszyst­kich źródeł finan­so­wa­nia.
5. Poziom docho­dów kom­pleksu rolno-przetwórczego ma zapew­nić pełną ren­tow­ność pra­cu­ją­cym w gmi­nach rol­ni­czych.
6. Wspie­rany przez edu­ka­cję i naukę pol­ski kom­pleks rolno-przemysłowy wraz z wytwa­rza­niem i zuży­ciem tań­szej ener­gii eko­lo­gicz­nie czy­stej będzie jed­nym z naj­waż­niej­szych ele­men­tów nowej stra­te­gii roz­woju gospo­dar­czego i cywi­li­za­cyj­nego kraju i narodu.
7. Wpro­wa­dzimy równe warunki dla kon­ku­ren­cji pol­skiego rol­nic­twa z impor­to­waną doto­waną żywno­ścią; ochro­nimy pol­ski rynek przed żywno­ścią sche­mi­zo­waną, mody­fi­ko­waną gene­tycz­nie .
8. Wpro­wa­dzimy nowy sys­tem kre­dy­towy, ubez­pie­cze­niowy oraz podat­kowy, korzystny dla pol­skiego rol­nic­twa i rol­ni­ków.

VII
POLITYKA MIESZKANIOWA
1. Głów­nym celem poli­tyki miesz­ka­nio­wej będzie zapew­nie­nie osob­nego miesz­ka­nia każ­dej rodzi­nie, a doce­lowo zapew­nie­nie samo­wy­star­czal­no­ści miesz­ka­nio­wej każ­dej gminy.
2. Zli­kwi­du­jemy 22% poda­tek VAT dla budow­nic­twa i mate­ria­łów budow­la­nych, trak­tu­jąc to dzia­ła­nie jako konieczne ze wzglę­dów spo­łecz­nych, pro­ro­dzin­nych i pro­ro­zwo­jo­wych.
3. Ener­go­osz­czędne budow­nic­two miesz­ka­niowe o suro­wych nor­mach ciepl­nych i jako­ścio­wych wraz z ener­go­osz­częd­nymi insta­la­cjami ogrze­wa­nia, wen­ty­la­cji i kli­ma­ty­za­cji, wyko­rzy­stu­ją­cymi urzą­dze­nia ener­ge­tyki odna­wial­nej, będzie jed­nym z naj­waż­niej­szych ele­men­tów nowej stra­te­gii gospo­dar­czej Pol­ski, skie­ro­wa­nej bez­po­śred­nio do Pola­ków.
4. Zli­kwi­du­jemy pro­blemy miesz­ka­niowe ludzi bez­dom­nych i samot­nych, two­rząc zróż­ni­co­wane formy budow­nic­twa miesz­ka­nio­wego dostęp­nego dla wszyst­kich.
5. Obni­żymy koszty ogólne budow­nic­twa miesz­ka­nio­wego, zawy­ża­nych sztucz­nie przez pro­du­cen­tów, pośred­ni­ków i inwe­sto­rów.
6. Powo­łamy Kra­jowy Bank Budow­nic­twa Miesz­ka­nio­wego, który będzie tanio kre­dy­to­wał roz­wój budow­nic­twa miesz­ka­nio­wego i infra­struk­ture w Pol­sce.
7. Uwłasz­czymy miesz­kań­ców spół­dzielni ich miesz­ka­niami.
8. Zli­kwi­du­jemy prawo użyt­ko­wa­nia wie­czy­stego nie­ru­cho­mo­ści, relikt PRL-u, i usta­wowo doko­namy zmiany tego prawa na wła­sność hipo­teczną.

VIII
OŚWIATA, SZKOLNICTWO WYŻSZE, KULTURA
1. Nakłady na edu­ka­cję, wycho­wa­nie, szkol­nic­two wyż­sze, naukę i kul­turę są naj­waż­niej­sze w dłu­go­fa­lo­wej stra­te­gii roz­woju Pań­stwa i Narodu; są naj­lep­szą inwe­sty­cją pro­ro­zwo­jową i cywi­li­za­cyjną.
2. Zapew­nimy wszyst­kim dzie­ciom bez­płatne, ogól­no­do­stępne, obo­wiąz­kowe 12-klasowe wykształ­ce­nie śred­nie ogólne lub zawo­dowe.
3. Zwięk­szać będziemy liczbę uczą­cych się w szko­łach śred­nich i stu­diu­ją­cych w wyż­szych szko­łach.
4. Zwięk­szymy wydatki ze środ­ków publicz­nych działu „Oświata i wycho­wa­nie” — na każde uczące się dziecko.
5. Zwięk­szymy wydatki środ­ków publicz­nych działu „Szkol­nic­two wyż­sze” — na każ­dego stu­denta.
6. Uru­cho­mimy nowe, pro­ro­zwo­jowe, zgodne z nową Stra­te­gią roz­woju Pol­ski kie­runki stu­diów.
7. Zwięk­szymy liczbę stu­den­tów na kie­run­kach tech­nicz­nych, geo­ener­ge­tyka, prze­mysł che­miczny, rol­no­prze­twór­czy i obron­ność.
8. Państwo przede wszyst­kich odpo­wiada za ochronę dzie­dzic­twa naro­do­wego i roz­wój kul­tury. Pro­gramy naucza­nia, kształ­ce­nia śred­niego i wyż­szego winny zawie­rać istotę toż­sa­mo­ści naro­do­wej, cią­gło­ści kul­tu­ro­wej i poko­le­nio­wej, wie­lo­wie­ko­wej tra­dy­cji chrze­ści­jań­skiej Pol­ski.
9. Spo­wo­du­jemy, że media publiczne (prasa, radio, TV) będą kul­ty­wo­wać naj­lep­sze tra­dy­cje naro­dowe — etyczne i moralne wzorce zacho­wań.

IX
NAUKA, BADANIA, ROZWÓJ
l. Tylko Pań­stwa uwzględ­nia­jące w stra­te­gii roz­woju wio­dącą rolę nauki, wie­dzy i inno­wa­cyj­no­ści gospo­darki, są w sta­nie spro­stać nowym wyzwa­niom cywi­li­za­cyj­nym.
2. Głów­nym źródłem wszech­stron­nego roz­woju Pol­ski i Narodu będą zawsze aktywni, twór­czy ludzie i ich wie­dza oraz wła­sne zasoby natu­ralne. To fun­da­ment nowej stra­te­gii roz­woju Pol­ski — Stra­te­gia IV Rzecz­po­spo­li­tej.
3. Dotych­cza­sowe nakłady na naukę, roz­wój tech­no­lo­giczny (bada­nia + wdro­że­nia) i inno­wa­cyj­ność gospo­darki — są nie­bez­piecz­nie niskie od lat; są naj­niż­sze w Euro­pie. Zagraża to stra­te­gicz­nym inte­re­som Pol­ski.
4. Nakłady budżetu Pań­stwa, środ­ków publicz­nych i pod­mio­tów gospo­dar­czych na dział „Nauka, bada­nia i roz­wój tech­no­lo­giczny” muszą być zasad­ni­czo zwięk­szone.
5. Należy skon­cen­tro­wać się na kilku wybra­nych pro­ro­zwo­jo­wych, tra­dy­cyj­nie pol­skich obsza­rach nauki i tech­niki, czy­niąc z nich spe­cjal­no­ści naro­dowe. Winny to być:
a) „Czło­wiek” — samo­wy­star­czal­ność żywno­ściowa kraju, bio­tech­no­lo­gie, gene­tyka, far­ma­ko­lo­gia, zdro­wie.
b) „Środo­wi­sko czło­wieka. Roz­wój” — geo­lo­gia i poszu­ki­wa­nia, zasoby przy­rod­ni­cze (kopalne i odna­wialne) — samo­wy­star­czal­ność, geo­ener­ge­tyka, woda pitna — samo­wy­star­czal­ność, eko­lo­giczne budow­nic­two ener­go­osz­czędne, sys­temy inte­li­gentne.
c) „Ener­gia. Trans­port” — samo­wy­star­czal­ność ener­ge­tyczna kraju, czy­ste tech­no­lo­gie ener­ge­tyczne z wła­snego węgla, gazu i wody mor­skiej (wodór), gospo­darka mor­ska, statki.
d) „Mate­ria­ło­znaw­stwo i inży­nie­ria mate­ria­łowa” — bio­in­ży­nie­ria medyczna, nano­tech­no­lo­gie i mate­riały inte­li­gentne.
e) „Współ­cze­sne tech­no­lo­gie infor­ma­tyczne” — tech­no­lo­gie softwa­rowe, sys­temy roz­pro­szone, opto­elek­tro­nika, tech­no­lo­gie wie­dzy, sys­temy inte­li­gentne.
6. Należy podwoić liczbę pod­mio­tów gospo­dar­czych kra­jo­wych i zagra­nicz­nych, dzia­ła­ją­cych w Pol­sce, pro­wa­dzą­cych dzia­łal­ność badawczo-rozwojową. Pod­mioty gospo­dar­cze winne pod­jąć na sze­roką skalę wła­sną dzia­łal­ność pro­ro­zwo­jową i badaw­czą.
7. Konieczne jest potro­je­nie środ­ków finan­so­wych na bada­nia sto­so­wane i roz­wo­jowe wymie­nio­nych wyżej „spe­cjal­no­ści naro­do­wych” i odwró­ce­nie ist­nie­ją­cych wie­lo­let­nich zanie­dbań.

XI
BEZPIECZEŃSTWO, PRAWORZĄDNOŚĆ
1. Prze­pisy i postę­po­wa­nia prawne winny być uprosz­czone, bez­względ­nie egze­kwo­wane w odnie­sie­niu do wszyst­kich prze­stępstw, szcze­gól­nie recy­dywy („zero tole­ran­cji”).
2. Prze­wi­nie­nia i prze­stęp­stwa drobne winny być karane grzywną lub robo­tami publicz­nymi, a nie bez­pro­duk­tywną karą wię­zie­nia. Należy pod­jąć trud reso­cja­li­za­cji i wycho­wa­nia ska­za­nych przez pracę na rzecz Pań­stwa (roboty publiczne płatne na rzecz zakła­dów kar­nych i osa­dzo­nych) oraz poszko­do­wa­nych (ali­menty, odszko­do­wa­nia).
3. Należy przy­wró­cić zli­kwi­do­wane gospo­dar­stwa pro­duk­cyjne przy zakła­dach kar­nych, wytwa­rza­jące dochód do środ­ków wię­zien­nych.
4. Bez­względ­nie należy skró­cić okres prze­biegu spraw sądo­wych, czy­niąc z wyroku i sank­cji „nie­opła­cal­ność” prze­stępstw. Winno to doty­czyć naj­częst­szych i naj­cięż­szych gatun­kowo prze­stępstw jak: mor­der­stwa, gwałty, prze­stęp­stwa gospo­dar­cze, finan­sowe.
5. Pol­ska jako Czło­nek NATO winna mieć pro­fe­sjo­nalną silną armię o stan­dar­dzie mię­dzy­na­ro­do­wym, mobilną, wypo­sa­żoną w broń, amu­ni­cję i sprzęt woj­skowy, mak­sy­mal­nie pro­duk­cji pol­skiej, zgod­nej z nor­mami NATO. Odrzu­camy kon­cep­cję spro­wa­dza­nia zuży­tego sprzętu woj­sko­wego, dosko­nale zna­nego tech­no­lo­gicz­nie innym armiom.

XI
WYZWANIE POLITYCZNE
1. Przed­sta­wiony Pro­gram Gospo­dar­czy Pol­ski oparty jest na fun­da­men­tal­nej roli edu­ka­cji i wycho­wa­nia, szkol­nic­twa wyż­szego i nauki, wie­dzy oraz wła­snych zaso­bów przy­rod­ni­czych w stra­te­gii roz­woju Pol­ski i Narodu.
2. Źródłem rady­kal­nego oży­wie­nia gospo­dar­czego, nowych inwe­sty­cji, likwi­da­cji bez­ro­bo­cia i two­rze­nia nowych, milio­no­wych miejsc pracy, jest tylko praca, wie­dza i kapi­tał kra­jowy lub zagra­niczny, słu­żący reali­za­cji zupełnie nowych idei i zamie­rzeń przed­sta­wio­nych w niniej­szym pro­gra­mie.
3. Roz­wój Pol­ski jako cało­ści jest sumą roz­woju i pracy każ­dego Polaka na rzecz pra­co­dawcy, lokal­nej spo­łecz­no­ści i gminy, w któ­rej prze­bywa. Czło­wiek i rodzina, jako ele­men­tarne komórki spo­łeczne, oraz gmina jako pod­sta­wowa jed­nostka tery­to­rialna, są współ­au­to­rami i wyko­naw­cami nowego pro­gramu roz­woju suwe­ren­nej, nie­pod­le­głej Pol­ski.
4. Roz­wój inno­wa­cyj­no­ści i samo­rząd­no­ści na pozio­mie gminy, zacho­wa­nie reszty majątku naro­do­wego, a szcze­gól­nie ziemi i zaso­bów przy­rod­ni­czych w pol­skich rękach, będzie pod­stawą oży­wie­nia gospo­dar­czego, zwięk­sza­nia dochodu naro­do­wego, two­rze­nia nowych miejsc pracy.
5. Państwo Pol­skie nie może być nadal demon­to­wane, dzie­lone i sprze­da­wane. Nie pozwo­limy posta­wić Pań­stwa i Narodu w stan upa­dło­ści. Nie dopu­ścimy do prze­targu publicz­nego na sprze­daż Pol­ski i Pola­ków.
6. Pro­po­no­wane Naro­dowi warunki akce­sji do Unii Euro­pej­skiej są nie do przy­ję­cia.
7. Sprze­ci­wiamy się wej­ściu Pol­ski do Unii Euro­pej­skiej. Zro­bimy wszystko, by odrzu­cić w refe­ren­dum akce­syj­nym warunki inte­gra­cji narzu­cone Pol­sce.
8. Roz­wój Pol­ski może nastą­pić tylko poza UE.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny Sejm po 2005 roku Strona Główna -> Wybory / Wybory parlamentarne 2005 / Kampania ogólnopolska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin